آخرین مقالات:
۱۰ ترند داغ طراحی UI که در سال ۲۰۲۴ باید دنبال کنید!
۱۰ ترند داغ طراحی UI که در سال ۲۰۲۴ باید دنبال کنید!
گواهینامه SSL چیست؟ چه کاربردی دارد؟ + انواع گواهینامه SSL
گواهینامه SSL چیست؟ چه کاربردی دارد؟ + انواع گواهینامه SSL
اشتباهات رایج در طراحی سایت +راهکارهای رفع آن
اشتباهات رایج در طراحی سایت +راهکارهای رفع آن

تفاوت UX و UI در طراحی وب سایت چیست؟

UI و UX دو روی یک سکه برای خلق تجربه کاربری بی‌نظیر در طراحی وب سایت هستند. در دنیای دیجیتال امروز، وب سایت ها به دروازه اصلی کسب و کارها تبدیل شده اند. طراحی سایت در کرمان از این قاعده مستثنی نیست، به همین دلیل، ایجاد وب سایتی که هم از نظر ظاهر و هم از نظر سهولت استفاده خوب باشد، مهم است.

 در همین حال، دو اصطلاح کلیدی که اغلب در بحث طراحی وب مطرح می شوند،  UX و UI هستند. در طراحی وب سایت از دو کلمه UX و UI زیاد استفاده می شود و عناوین شغلی برخی از طراحان وب طراح UX و برخی دیگر طراح UI است. در این مقاله تفاوت UI و UX  در طراحی وب سایت را به طور کامل برای شما توضیح می دهیم.

UIکه مخفف User Interface Design است، بخشی از طراحی است که کاربر هنگام مشاهده وب سایت می بیند و UX که مخفف User Experience Design است، به تجربه کاربر برای مشاهده وب سایت اشاره دارد.

UX و UI دقیقا چیست؟ چه تفاوتی در طراحی وب سایت با هم دارند؟

تفاوت ui-ux

به طور خلاصه،  UXمخفف عبارت User Experience است و به احساسات، افکار و ادراکی اشاره دارد که کاربر هنگام تعامل با یک وب سایت یا یک محصول دیجیتال دارد. از سوی دیگر، UI مخفف رابط کاربری است و به عناصر بصری و تعاملی اطلاق می شود که کاربر در یک وب سایت یا محصول دیجیتال با آن مواجه می شود.
به عبارت ساده تر، UX بر اثربخشی، سودمندی و لذت استفاده از یک وب سایت تمرکز می کند، در حالی که UI بر نحوه تعامل کاربر با آن وب سایت تمرکز می کند


برای درک بهتر مثال یزر را مطالعه نمایید:

فرض کنید به فروشگاه رفته اید. یک تجربه کاربری خوب به معنای قفسه های منظم، نورپردازی خوب، پیمایش آسان به محصولات مورد نظر و فرآیند پرداخت سریع و بدون دردسر است. از طرفی رابط کاربری خوب یعنی استفاده از رنگ ها و جلوه های بصری جذاب، خوانایی تابلوها و طراحی قفسه ها و پیشخوان ها به گونه ای که کاربر بتواند به راحتی آنچه را که نیاز دارد پیدا کند.

UX چیست؟

UX چیست

UX مخفف User Experienceاست به معنای تجربه کاربری است. به عبارت دیگر، UX به احساسات، افکار و برداشت های کاربران هنگام تعامل با یک وب سایت یا محصول دیجیتال اشاره دارد.
به طور خلاصه، UX بر اثربخشی، قابلیت استفاده و لذت بردن از یک وب سایت یا محصول دیجیتال تمرکز دارد.


برخی از عوامل کلیدی در UX عبارتند از:

  • سهولت استفاده: آیا دستیابی کاربران به اهداف خود در وب سایت آسان است؟
  • مفید بودن: آیا محتوای وب سایت برای کاربر مفید و مرتبط است؟
  • سرعت: آیا سایت به اندازه کافی سریع بارگذاری می شود؟
  • قابل اعتماد بودن: آیا کاربران به وب سایت و امنیت اطلاعات آن اعتماد دارند؟
  • خوشایند: آیا تعامل با وب سایت برای کاربر خوشایند است؟

طراحان UX با تمرکز بر این موارد، وب سایت های جالب و کاربردی را برای کاربران ایجاد می کنند.

UI چیست؟

UI  مخفف User Interface یا رابط کاربری است UI .به عناصر بصری و تعاملی اطلاق می شود که کاربر در یک وب سایت یا محصول دیجیتال با آن مواجه می شود. به زبان ساده، UI چیزی است که در یک وب سایت یا برنامه می بینید و با آن تعامل دارید.

 برخی از اجزای مهم UI عبارتند از:

  • Layout: نحوه چیدمان مطالب در صفحه، از جمله قرار دادن منوها، بخش های مختلف محتوا و تصاویر.
  • رنگ: از ترکیب رنگ ها برای ایجاد فضایی خاص و جلب توجه کاربر استفاده می شود.
  • تایپوگرافی: نوع و اندازه فونت های مورد استفاده برای نمایش متن.
  • دکمه ها: عناصر قابل کلیکی که توسط کاربران برای انجام اقداماتی مانند ارسال یک سند یا رفتن به صفحه دیگر استفاده می شود.
  • نمادها: تصاویر کوچک و نمادینی که برای نشان دادن ایده ها استفاده می شوند.


یک رابط کاربری خوب (UI) باید خوانا، قابل فهم و کاربرپسند باشد. با انتخاب دقیق عناصر و نحوه چیدمان آنها، طراحان رابط کاربری به کاربران کمک می کنند تا به راحتی با یک وب سایت یا برنامه تعامل داشته باشند و به اهداف خود برسند.

۱۰ ترند داغ طراحی UI که در سال ۲۰۲۴ باید دنبال کنید!

نقش UX و UI در طراحی وب سایت:


طراحی UX و UI دو عنصر ضروری در طراحی هر وب سایت موفقی هستند. یک وب سایت خوب طراحی شده از نظر UX به راحتی کاربر را به هدف خود هدایت می کند و استفاده از آن لذت بخش خواهد بود. از طرفی یک وب سایت جذاب از نظر رابط کاربری می تواند نظر کاربر را به خود جلب کرده و آنها را برای استفاده از وب سایت ترغیب کند. 

همکاری بین تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI):

اگرچه UX و UI دو زمینه متفاوت هستند، اما با هم کار می کنند تا یک وب سایت کاربردی و جذاب ایجاد کنند. در واقع می توان گفت که UI بهترین نشان‌دهنده ویژگی‌های  UXاست.

یک طراح UX ماهر باید نیازها و خواسته های کاربران را درک کند و تجربه کاربری ایده آل را بر اساس آنها طراحی کند. سپس طراح رابط کاربری از عناصر بصری و تعاملی برای ارائه این تجربه کاربری به شیوه ای جذاب و کاربر پسند استفاده می کند.

خلاصه:

UX و UI دو عنصر اصلی طراحی وب سایت هستند که هر کدام نقش مهمی در موفقیت یک سایت دارند. درک صحیح این دو مفهوم و همکاری طراحان UX و UI می تواند منجر به ایجاد وب سایت هایی شود که از نظر ظاهری زیبا و کاربری آسان بوده و در نهایت رضایت کاربران را جلب کند.

دیدگاه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *